Výživa v období kojení

VÝŽIVA KOJÍCÍ MATKY
Pokud je žena zdravá, nevyžaduje výživa žádné speciální úpravy. Žádná z potravin není během kojení preferována (např. mléko) ani omezována. Většina matek může jíst cokoliv bez vedlejšího účinku na dítě. V zásadě platí, že žena má jíst to, na co byla zvyklá před těhotenstvím, se zřetelem na všeobecné zásady správné výživy. Má jíst a pít, kdy chce, nemusí jíst a pít za dva. a V jídelníčku se doporučuje zvýšit spotřebu ovoce, zeleniny, luštěnin, mléka a mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku, ryb, zvláště mořských, upřednostňovat bílé v maso (drůbež, králík, krůta), výrobky z tmavé a celozrnné mouky. Naopak by se měla snížit spotřeba tučných h mas, uzenin, majonéz, cukru, sladkého pečiva a silně solených výrobků, slaných ochucovadel, slazených nápojů, smetanových krémů.
Strava má být pestrá, obsahovat musí jak rostlinné, tak živočišné tuky, bílkoviny, dostatek zeleniny a ovoce, ryby. Čerstvou či zmrazenou zeleninu a ovoce preferujeme před různými vitaminovými preparáty. Kojící žena, dodržující zásady správné výživy , nepotřebuje žádný vitaminový či jiný doplněk navíc.
Výjimku tvoří jód, kterého je v naší stravě nedostatek. Proto by kojící žena měla do svého jídelníčku zařadit 2x týdně ryby. Jestliže před těhotenstvím matka některou z potravin nejedla, není nutné ji do jídelníčku zařazovat. Týká se zvláště kravského mléka. Jeho pití nevede ke zvýšené tvorbě mléka, naopak přechod protilátek kravského mléka do mateřského mléka muže vyvolat u dítěte kolikovité bolesti bříška, tzv. baby koliku. Kravské mléko není jediným zdrojem vápníku, který může matka získat i z jiných zdrojů např. sýrů, jogurtů, masových vývarů, máku, sóji, sezamového semene, ořechů, mandlí. Kojící žena by měla denně zkonzumovat nejméně 1200 mg vápníku, což je obsaženo přibližně v 1 litru mléka. Při kojení se ztrácí tvorbou mléka 160-300 mg vápníku na den.
Podle odhadů expertů má každá třetí žena mezi 20. a 50. rokem života nízkou hladinu železa v krvi. Většinou za to mohou naše stravovací zvyklosti .Proto by měly kojící ženy při nedostatku železa, které je provázeno únavou, slabostí, vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů, zařadit do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa. Železo, tzv. hemové, je zejména v tzv. červeném mase (zvěřina, hovězí, vepřové, telecí, skopové, koňské maso), ve vnitřnostech (játra), v masných výrobcích a ve vaječných žloutcích. V organizmu je využito z 10-30 %. Nehemové železo, tj. ostatní železo iontově i komplexně vázané, je obsaženo v rostlinných potravinách (luštěniny , mák, kakaový prášek), ale i v potravinách živočišného původu (žloutky, maso). V organizmu je využito z 1-5 %.
Vstřebávání železa podporují bílkoviny masa, kyselina askorbová, citrónová, mléčná, inhibují taniny v čaji, polyfenoly v zelenině a luštěninách, kyselina fytová v obilninách a luštěninách, kyselina šťavelová, vláknina, fosfor, vápník, mangan. Také složení potravy je důležité pro využitelnost železa. Jestliže ve stravě převažují obiloviny, hlízy a je v ní nedostatek masa, ryb a potravin s vysokým obsahem vitaminu C, je využitelnost železa pouze 5 %.
Strava s vysokou využitelností železa (15 %) je taková, i která obsahuje maso, drůbež, ryby a potraviny s vysokým obsahem vitaminu C.
Některé nadýmající potraviny, jako jsou luštěniny , všechny druhy kapusty (výjimku tvoří brokolice a květák), cibule a česnek, jsou obviňovány z kolikovitých bolestí bříška dítěte. I když to nebylo jednoznačně potvrzeno, doporučuje se tyto potraviny jíst s mírou nebo se jich vzdát. Nadýmání mohou způsobit i nápoje, které obsahují hodně uhličitanů, dále kyselé šťávy, citrusové plody , ostré koření. Problémy mohou nastat i při konzumaci poživatin jako je káva, černý čaj, cola, alkohol a nikotin
Často si kojící ženy stěžují, že během kojení nemají čas na nákup a vaření. Teplé jídlo není podmínkou, stačí salát z ovoce či zeleniny, jogurt či něco rychlého, tzv. na vidličku. Správnost výživy není úměrná délce času, stráveného v kuchyni. I ženy s limitovaným kalorickým příjmem poskytují kojením svému dítěti vše, co potřebuje ke svému vývoji. Kojící žena by měla vypít stejně jako nekojící žena 1 ,5-3 I tekutin za den. Některé ženy udávají během kojení pocit žízně, který je nutí pít i během kojení. Nadměrné pití tekutin, tak často doporučované, může vést k potlačení vypuzovacího reflexu, který je důležitý pro uvolnění mléka z prsu. Při nadměrném pití tekutin se tak mléko nedostane v dostatečném množství k dítěti.
Kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol. Pokud kouří, měla by zásadně kouřit těsně po kojení a maximálně do 5 cigaret za den. Kojící kuřačka má v mléce množství nikotinu a jeho rozpadového produktu kotininu tím více, čím více vykouří cigaret. Děti kuřaček nebývají dlouho kojené, protože nikotin snižuje sekreci hormonu prolaktinu, který je důležitý pro tvorbu mléka, a mají celou řadu dalších problémů. Častěji mají novorozeneckou žloutenku, často pláčou, málo spí, jsou neklidné (říkáme, že trpí abstinenčními příznaky), jsou často nemocné, mají častě- ji infekce dýchacích cest, středouší, alergie, syndrom náhlého úmrtí, častěji pobývají v nemocnici. Stejně tak děti žijící v prostředí, kde se kouří, mají zvýšenou hladinu nikotinu v krvi a moči, jsou častěji nemocné. Pasivní nedobrovolné kouření přispívá k rozvoji aterosklerózy a rakoviny plic. Pití alkoholu také tvorbě mléka neprospívá, protože alkohol tlumí sekreci prolaktinu, způsobuje neprospívání dítěte, má vliv na jeho duševní vývoj, zhoršuje schopnost matky se o dítě postarat.
Kávu lze pít jen s mírou (2-3 šálky), protože kofein obsažený v kávě může být příčinou neklidu a nespavosti u některých dětí citlivých na kofein.
Speciální dietní opatření vyžadují ženy s alergií a vegetariánky. U žen 5 alergií je nutné ze stravy vyloučit citrusové plody , kakao, čokoládu, kravské mléko, vaječný bílek, ořechy, sóju, ryby. Matka alergička by měla své dítě kojit co nejdéle a nemléčný příkrm dítěti zavést později v 8.-9. měsíci. Kojící žena vegetariánka poskytuje dostatečné množství potřebných látek svému dítěti, pokud přijímá rostlinné a živočišné bílkoviny. Ženy veganky nepožívající živočišné bílkoviny jsou ohroženy nedostatkem vitaminu B12, železa, stejně jako ženy na makrobiotické dietě. Nedoporučuje se časné odstavení kojenců a přechod na striktní vegetariánskou nebo veganskou stravu. Důležité je pokračovat v kojení a dítě od 6 měsíců přikrmovat.
Náhledy fotografií ze složky materiály Laktační ligy